Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

Ako vyriešiť otázku ubytovania v Sydney.

 
Apropos : Austrálčan je proste niekto, kto si myslí, že tri najväčšie politické strany v Austrálii su Labouristi, Liberalisti a Koktajlisti.
[ 2 / 36 ]
 
S ubytovaním v Sydney si netreba robiť ťažkú hlavu. Situácia je úplným opakom situácie v Bratislave, či Prahe, je tu obrovské množstvo ubytovacích možností pre študentov v najrôznejších lokalitách a cenových kategóriách.

Najbežnejším modelom je ubytovanie so študentmi z rovnakého college alebo krajanmi. Traja-piati ľudia sa dohodnú s realitnou kanceláriou, že prenajmú celý byt/dom a ak agentúra súhlasí, tak cena nájmu za dom či byt sa pohybuje v rozsahu cca 250-600 AUD týždenne, v závislosti od lokality a výbavy a zložený bond zvyčajne predstavuje 2-4 týždňové nájomné. Zvyčajne sa však študenti nechcú dlhodobo viazať na nájom nehnuteľnosti - agentúry uzatvárajú minimálne 3-6 mesačné nájomné zmluvy. Potom si treba kúpiť noviny - sobotné vydanie The Sunday Morning Herald s 390 A4 stranami a nájsť si sekciu Share accommodation s obligatórnymi 1500 inzerátmi a vyberať a telefonovať. Inou možnosťou je prechádzať internetové kaviarne - inzeráty sú väčšinou aktuálne okamžite v miestnej lokalite. Vhodné je prejsť na George Street smerom od Brodway ku centru všetkých sedem-osem internetových kaviarní, zaručene natrafíte na 3-4 zaujímavé inzeráty.

A ako si však zabezpečiť ubytko pred príchodom do Sydney? Nuž, mala by vám pomôcť agentúra. Viem, že niektoré agentúry tu majú vlastné študentské domy, v ktorých ponúkajú ubytovanie študentom po príchode do Sydney - v žiadnom prípade neberte nič, čo je nad cca 120,- AUD týždenne. Alebo, ak už naozaj nemáte inú možnosť, zoberte ponuku na minimálnu dobu, hoci v skutočnosti vám postačí dve noci kdesi prespať než nájdete trvalejšie ubytko v normálnej cene do 90-120 AUD per week. Mnoho Slovákov a Čechov býva v Rockdale, čo je štvrť smerom na juh asi 20 minút metrom, občas sa vyskytne inzerát s pozoruhodne nízkou cenou - napr. 60-70 AUD týždenne. To je naozaj výborná cena.

Seriózna agentúra vám okrem toho poskytne kontakty na študentov, ktorí odišli do Sydney pred vami. Ak chcete mať hneď dobre ubytko, možno stojí za tú námahu zopár ich kontaktovať a poprosiť o radu alebo o pomoc - nemalo by byť problémom vo vašom mene zaplatiť deň-dva pred vaším príchodom nájomné, aby ste mali ubytko tutovo zabezpečené, je to opäť otázka vzájomnej dôvery.

Ak sa vám to zdá opäť komplikované - "prostě to neřešte", ako hovorí Markétka a úspešne aplikuje Mário. Proste si nič nezabezpečte, a po príchode si vyhľadajte nejaký lacný backpackerský hotel, ktorých je tu neúrekom, zopár nocí provizórne v ňom prespíte a medzitým si niečo nájdete. To je tutofka.

Výhodou je, že platíte len za noci, ktoré v hoteli strávite, cca 15-40 AUD za noc, samozrejme žiadny bond. Je to síce relatívne dosť v porovnaní s nájmom 100,- AUD na týždeň, avšak určite menej, ako keby ste prijali ponuku agentúry za 800 - 900,- AUD na mesiac. Po príchode si nájdete backpackerské hotely a ubytovne v Yellow pages hneď v letištnej hale alebo cez internet alebo priamo z haly môžete telefonovať sponzorovanými bezplatnými linkami na hotely propagované na reklamnej svetelnej tabuli, tie sú však väčšinou dosť drahé.

Ak vám to všetko stále pripadá priveľmi relatívne - OK, vezmite si train/metro z letiska na na Central Station a odtiaľ je to asi 5 minút pešo ku Backpacker´s hotel na Eddy/Rawson Avenue. Ak tam nič nemajú voľné, aspoň vám dajú kontakty na asi milión ďalších backpackerských hotelov. A sme opäť v relativite...


Príbehy z toho istého obdobia...

Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

(Žiadne podobné fotografie sa v databáze nenachádzajú..)
Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
© XLuboš 2003