Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

Mardi Gras - sviatok homosexuálov.

 
Apropos : Na mieste havárie lietadla sú dvaja policajti a rozmýšľajú, čo napíšu do kolonky „Príčina nehody“. Zrazu sa jeden opýta druhého:
- Počúvaj ma, to bolo prúdové lietadlo, že?
- Jasné, že bolo. Také niečo nepoznáš, alebo čo?
- No dobre, dobre... tak tam napíšeme, že vypli prúd.

[ 12 / 36 ]
 
Sydney má povesť mesta homosexuálov. Pravdou však je, že aj keď má táto podivná, či vari "postihnutá" pospolitosť / komunita pomerne silné zastúpenie v lokálnych kruhoch lobby, v skutočnosti je to len jedna ulica v centre, preslávená hojným výskytom spoločenstva - Oxford Street mestskej časti Darlinghurst, paralela slávnej londýnskej Oxford Street. Bežne tu vidíte páry chlapov držiacich sa za ruky alebo okolo pása a na Vianoce si želajúcich šťastný Nový rok a dávajúcich si pusinky, alebo podivné ženské stvorenia v exoticky upravených vyzážach, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani výherca ceny za najchorobnejší návrh svetovej výstavy podivínstiev. Všeobecne podivnú atmosféru tejto ulice dopĺňajú zvláštne, "geyovsky" znejúce nápisy na billboardoch a výklady mnohých obchodov. Dosť ťažko sa táto odlišná umelecká forma verbálne popisuje - treba to proste vidieť.

Vyvrcholením roka je pre týchto ľudí verejná prezentácia ich orientácie na slávnom festivale Mardi Gras. Mardi Gras je vlastne maškarný ples, pochod ulicou v maskách, pričom sprievod pozostáva výlučne z homosexuálne orientovaných ľudí, či už mužského alebo ženského pohlavia. Pripadalo mi naozaj smiešne, ako sa všetci títo ľudia pripravovali na Mardi Gras - ako mi rozprával kamoš Mário pracujúci v oblasti Darlinghurstu, dva týždne pred začiatkom festivalu držali diétu, aby ich telá vyzerali krajšie, pravidelne chodili do posilovne a vynaložili (bez nadsádzky) tisícky dolárov na kúpu maškarád alebo exotických masiek.

Atmosféra ulice Mardi Gras   Atmosféra ulice Mardi Gras

V deň pochodu je časť Oxford St. (od Taylor Square po Elisabeth Street) od rána uzatvorená pre mestskú premávku a tisícky ľudí, z ktorých je 90% normálnych sa zhromažďuje po stranách ulice vytvárajúc koridor pre pochodujúcich.

Samotný pochod začína večer o cca 8,00 pm a je zaujímavý prvých asi 10 minút. Sprievod pozostáva zo skupiniek, pričom každá predstavuje určitú časť mestskej komunity - niektoré skupinky sa vydávajú za požiarnikov, niektoré za policajtov alebo politické združenie - a skutočne, členovia skupiny sú naozaj policajti, požiarnici alebo príslušníci hnutia. Niektoré masky sú neuveriteľne exotické, napr. jedna z prvých skupín vezúca sa na upravenej plošine nákladného automobilu predstavovala kráľovnú sediacu uprostred tancujúcich polonahých poddaných, pričom jej podivná koruna sa koncami chápadiel dotýkala divákov na oboch stranách ulice - rozpätie masky dosahovali vari 20 metrov!

Mardi Gras maniac   Mardi Gras maniacs

Mardi Gras je teda vlastne miestna rarita, ktorú treba vidieť raz v živote, pretože druhýkrát sa asi budete nudiť. Aspoň na mňa to takto pôsobilo.Príbehy z toho istého obdobia...

    Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

    Mardi Gras man pýtajúci 50 AUD za foto. Darebák ! Atmosféra na Oxford Street - príprava na Mardi Gras. Mardi Gras man oblečený do zbožného želania a  zlatých trenírkok :-)
    Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
    © XLuboš 2003