Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

Cestovanie : Ako najlacnejšie cestovať po Austrálii (prehľad)

 
Apropos : Prečo sa Ježiš Kristus nenarodil v Austrálii? Pretože nájsť troch múdrych mužov v Austrálii by bolo ovela ťažšie ako jednu pannu.
[ 8 / 36 ]
 

Cestovanie po Austrálii – ako to vychádza finančne

Cestovanie po Austrálii je diametrálne odlišné od cestovania po Európe. Nemá nič spoločné s dovolenkami trávenými pri Jadrane, v Španielsku či pri Balatone – tak ako si to predstavuje väčšina európskych rodičov :-)) Pointa je niekde inde.

Na rozdiel od preľudnenej Európy, austrálske územie je z prevažnej časti neobývane. Na rozdiel od preindustrializovanej Európy veľmi zriedka natrafíte i v tých najrozvinutejších oblastiach austrálskych štátov na siluety industriálnych komplexov a už určite nie na siluety do neba čmudiacich komínov. Austrália je čistá. Dokonca i v Mount Isa , čo je queenslandská metropola ťažkého priemyslu na okraji púšte, sme nikde nevideli popolčekové usadeniny, čmudiace komíny, či nezmyselne ignorované skládky priemyselných zvyškov. S uvedenými dvoma základnými rozdielmi - populačný a industriálny faktor - nepriamo súvisí tretia dimenzia: príroda. V mnohých príspevkoch podčiarkujem túto skutočnosť, a musím ju podčiarknuť opäť: austrálska príroda je jedným zo základných motívov pre cestovanie po kontinente.

Z uvedeného vyplýva, že Austráliu nemôžete precestovať tak, ako by ste mohli precestovať Európu. Musíte počítať s tým, že že je tu obrovské množstvo krásnych prírodných zákutí, aké v Európe nenájdete, avšak vzdialenosti medzi nimi môžu byť obrovské. Austráliu neprecestujete bez možnosti značných vzdialenostných presunov v čo najkratšom čase a dostatočnom pohodlí. Inak by sa cestovanie po Austrálii stalo nie pôžitkom, ale utrpením, alebo plytvaním časom. Toto je bod, ktorý sa ťažko vysvetľuje niekomu, kto v Austrálii nebol – môj otec raz ironicky podotkol, že “aké to môže byť cestovanie, keď denne sedíte v aute, aby ste urobili 500 kilometrov”. Nuž, treba to vyskúšať.

Cestovat po Australii môžete troma spôsobmi. Sú to tieto štyri:

Čo konkrétne ktorý prepravný módus obnáša, jeho finančné zaťaženie, výhody, či nevýhody – to nájdete v príslušných článkoch. Tu je záverečné prehľadné zhrnutie:

Faktor Stop Bus/vlak (agentúra) Vlastné auto
Časová viazanosť Nie Áno Nie
Teritoriálna viazanosť Viac nie, ako áno Áno Nie
Riziko hraničnej (nebezpečnej) situácie 70% 30% 20%
Kvalita spoznávania krajiny 100% 70% 70%
Priemerné náklady ubytovania* 500-600,- 500-600,- 160-200,-
Priemerné náklady na stravu* 300-400,- 300-400,- Do 150,-
Priemerné náklady na palivo / cestovné lístky (predpoklad 8.000 km trás)* Spolupodielnictvo
cca do 200,-
Veľmi variabilná položka, závisí od druhu cestovného lístka, 250 – 600,- 800,-
Návštevy pozoruhodností, výlety a ostatné poplatky 300,- 300,- 300,-
Vreckové* 150,- 150,- 150,-

Celkové náklady na 1 osobu na 1 mesiac (pri 8.000 km trás) – model osamoteného cestovateľa

Cca 1.500,- Cca 1800-2000,- Cca 2.200,-
(osamotený cestovateľ si sám kupuje alebo prenajíma auto na 1 mesiac)
Celkové náklady na 1 osobu/1 mesiac pri cestovaní v v skupine 4 ľudí 2 mesiace (14.000 km trás) Bezpredmetné, takéto veci sa neoplatia, stopujú max. 2 ľudia (najčastejšie chalan+baba, občas sám chalan, resp. 2 x chalan) Do 1.700,-
(odpadá cena dlhodobo platných cestovaných lístkov)
Cca 800-900,-
(skupinka 4 ľudí spoločne delí náklady, minimalizuje náklady za ubytovanie, stravu a transport)

* kalkulované pre jedného cestovateľa na 30 dní cestovania

Uvedené kalkulované modely nechápte ako konečné náklady – otázka nákladov pri cestovaní je veľmi variabilná, a každý cestovateľ vám asi povie trochu odlišný názor. Suma 800,- AUD je však suma overená našou skúsenosťou.



Príbehy z toho istého obdobia...

Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

(Žiadne podobné fotografie sa v databáze nenachádzajú..)
Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
© XLuboš 2003