Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

Cestovanie : prenajatým autom

 
Apropos : Naskočí policajt do električky a zakričí:
“Sledujte ten taxík !!!“

[ 33 / 36 ]
 

Toto je jednoducho tradícia. Súčasťou modernej austrálskej cestovateľskej tradície je mať nejakú starú dodávku, či už staručký model VW, Toyoty Hiace, Holdenu, Fordu či 4WD Landroveru na plynné palivo, na ktorej prebrázdite oceány austrálskej červenozeme. Myslím, že najviac cestovateľov využíva práve tento spôsob spoznávania.

Najbežnejšie to funguje tak, že sa zorganizuje skupinka 2-5 cestovateľov (napr. sa spoznajú v nejakom lacnom backpackerskom hoteli, alebo si dajú inzerát v piatich z milióna internetových kaviarní, či internetových stránok pre bacpackerov), zložia sa na kúpu starej dodávky v ktorej môžu prespať, variť, cestovať - proste plnohodnotne a nezávisle sa presúvať z miesta na miesto (v austrálii sa hovorí tomuto druhu vozidiel CAMPERVAN, tzn. kempingová dodávka) - a ide sa. Pre objasnenie – CAMPERVAN je špeciálne konvertované vozidlo, dodávka, má zabudovanú kompletnú existenčnú infraštruktúru – chladničku, stôl, skladacie postele, skrine, sporák, zdvihnuteľnú strechu – pozrite si foto našej starej Lady B v plnej zbroji...

Campervan Lady B v plnej zbroji

V Európe uvidíte tieto vozy snáď len na nejakom autosalóne, v Austrálii sú však veľmi bežné a populárne. Cestovatelia si počas ciest delia zo spoločného banku náklady na pohonné hmoty, údržbu automobilu, spoločné poplatky za vstupy do kempov a na chránené územia, prípadne výdaje na spoločnú stravu. Je to otázka dohody a dôvery.

Toto presne spôsob, akým sme aj my cestovali. Po mnohodňovom zhŕňaní informácií, porovnávaní cien za prenájom auta, kúpu auta, kalkulácií nákladov na údržbu a prevádzku auta, ušetrených nákladov a ostatných faktorov – som dospel k výsledku, že spomedzi všetkých možností cestovať asi 2 mesiace vychádza ako najekonomickejšie kúpiť vlastné vozidlo.

Kedy je teda lacnejšie auto si prenajať ?

Auto sa oplatí prenajať si v prípade, že chcete cestovať maximálne 4-5 týždňov. Celkové náklady na jeho prenájom sa približne vyrovnávajú na konci tohto obdobia. Pri predpokladanom cestovaní na dlhšie obdobie je prenájom backpackerského auta príliš drahý. Cena prenájmu Landroveru 4WD na dobu 25-30 dní môže byť v Sydney povedzme 40,- AUD na deň. Potom za mesiac platíte cca 1.200,- AUD. Ostatné náklady pre 4 ľudí na 1 mesiac budú približne nasledovné:

Celkové náklady na cestovanie pri prenájme auta z požičovne - 4 týždne:

  • poistenie NRMA (prvá pohotovosť, ak sa vám pokazí auto na cestách, hoci aj v púšti): v cene prenájmu
  • náklady na údržbu auta: v cene prenájmu
  • ubytovanie: spíte v aute, za kemp rátajte v priemere 18-23,- AUD noc (powered site, miesto s elektrickou zástrčkou), resp. o 4-5 dolárov menej za unpowered site. Týždenný náklad do 80,- AUD legálne, z toho 3 dni spíte mimo autokempov. Ak prídete do kempu neskoro večer, väčšinou po 8pm (20,00 h), nikto od vás nebude nič pýtať. A ak si privstanete a vyrazíte z kempu ráno, väčšinou pred 7,00 hod, nikto nezistí, že ste využili nejaké miesto v kempe. Takže legálne do 320,- AUD, nelegálne do 160,- AUD mesačne.
  • strava: cca 1500,-
  • návštevy pozoruhodností: 600,-
  • Rezerva na rôzne spoločné výdavky: 300,- AUD
  • vreckové: 200,- na osobu/na mesiac

Spolu pri prenájme auta – 4 ľudia na 4 týždne... cca 4.500,- AUD, teda cca 1.150,- na jedného. A to všetko bez teritoriálnej viazanosti – kamkoľvek chcete, môžte ísť, pokiaľ tam vedie zjazdná cesta – na rozdiel od cestovania cez agentúru, kde máte väčšinou obmedzenú trasu !!!

Alikvótne – pri cestovaní na 2 mesiace to bude približne 2.300,- dolárov na jedného, niečo ušetríte, pretože vám prenajímateľ auta dá na dlhšie obdobie lepšiu cenu denného prenájmu.

Tu sa dostávame k základnému rozdielu – ak auto vlastníte, na konci ho samozrejme, predáte. Minimálne 90% jeho hodnoty teda máte späť !



Príbehy z toho istého obdobia...

Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

(Žiadne podobné fotografie sa v databáze nenachádzajú..)
Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
© XLuboš 2003