Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

Slovenská komunita v Lidcombe.

 
Apropos : Aký je rozdiel medzi jogurtom a Austrálčanmi? Jogurt má aspoň nejakú kultúru...
[ 4 / 36 ]
 
Zistil som prekvapivú štatistiku: len veľmi málo zo slovenských študentov a cestovateľov vie, že tu jestvuje nejaká slovenská komunita. Komunita s vlastným slovenským kostolom, nedeľnými omšami v slovenskom jazyku, lacnými nedeľnými obedmi a príležitostne aj inými akciami, kde je možné v prípade skutočnej núdze nájsť relatívne lacno aspoň dočasné ubytovanie. Každú nedeľu sa tu schádza slušné množstvo slovákov, či už cestovateľov, študentov alebo bývalých emigrantov ešte z čias totality a mal som dojem, že starí usadlíci sú celkom radi, keď medzi nich zavíta mladšia Slovač a prinesie im zopár správ zo Slovenska.

Ak by ste náhodou teda chceli ísť na slovenskú omšu, tak choďte do Lidcombu, čo je predmestie Sydney vzdialené asi 30-35 km vlakom od centra smerom na západ. Bohužiaľ si nespomínam presne na názov ulice, ale je jedna z vedľajších ulíc Vaughan Street, naozaj to nie je problém nájsť.

S Rolandom a Janom sme boli v Lidcombe asi trikrát, stretli sme tam zopár zaujímavých ľudí, mnoho študentov, Roberta, mierne extravagantným dojmom pôsobiacu agentku Morganovú, miestneho farára, ktorý hovorí asi šiestimi jazykmi, precestoval mnoho krajín a fascinuje optimistickou energiou i vzhľadom k svojmu veku. Naozaj výnimočná osobnosť. Počas jednej z návštev mal krátke predstavenie detský slovenský súbor, ktorý bol v Sydney na zájazde - spestrili atmosféru niekoľkými slovenskými ľudovými piesňami.

Ak teda chcete získať kontakty, radu alebo tip na (dobrý) job - tak choďte do Lidcombu.


Príbehy z toho istého obdobia...

Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

Slovenský súbor v Lidcombe, Vianoce 2001.    
Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
© XLuboš 2003