Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

Skvost prírody : Frasier Island.

 
Apropos : Aký je rozdiel medzi jogurtom a Austrálčanmi? Jogurt má aspoň nejakú kultúru...
[ 4 / 36 ]
 

Ak sa ma spýtate, čo by som odporúčal navštiviť v Austrálii, nepochybne to bude unikátny Frasier Island, ktorý ma napadne ako prvý. Austrália je fantastická krajina na odpútanie sa, zabudnutie, uvedomie si mnohorozmernej harmónie prírodných štruktúr, rozjímanie a na prehĺbenie množstva naturalistických vnemov ubíjaných hlukom civilizácie.

Frasier island, čiže Ostrov Frasier [číta sa freižr ajlend] je najväčší piesočný ostrov na svete. Netvorí ho nič iné, len - piesok, piesok a piesok. Je to vlastne púšť obklopená morom, skutočný prírodný údiv. Avšak púšť so zeleným pokrovcom suchej austrálskej trávy, storočnými eukalyptmi a druhovo poskromnejšie zastúpenou faunou.

Ostrov vznikol asi pred 800.000 rokmi vďaka nánosom piesku teplými morskými prúdmi. Samozrejme, celá oblasť je prísne chránená národná pamiatka (Conservation Park), čo znamená, že na pobyt sa vyžaduje zvláštne úradné povolenie a akékoľvek aktivity na ňom sú prísne sledované tzv. rangermi, zamestnancami Conservation Parks.

Pozoruhodný charakter ostrova ho zaraďuje na jedno z prvých miest v obľúbenosti medzi austrálskymi backpackermi. Strávenie 2-4 dní na tomto ostrove, jeho preskúmanie na terénnom 4WD vozidle, vykúpanie sa v Šampanských bazénoch, odfotenie sa pri vraku 100-ročného parníka Maheno a pozorovanie obyvateľov mora v tyrkysovom mori z vrcholu Indiánskej hlavy patrí k najzaujímavejším zážitkom počas našich ciest okolo Austrálie.

Pompa na Frasier Island plná backpackerských 4WD áut  70 km dlhá pláž na Frasier Islande s tým najjemnejším pieskom, aký v Austrálii nájdete  Samozrejme, nedalo nám, aby sme trochu s autom nevystrájali - hlavne Ivanovi sa páčila jazda na semiklzkom teréne a šialene často stúpal v zákrutách na brzdy - až pokiaľ sme nezapadli... :-)

Pýtate sa - ako sa dá dostať na ostrov s vozidlom? Pompou. Medzi ostrovom a pevninou premáva pravidelná kyvadlová preprava, vybavená na prevoz asi 15-20 backpackerských vozidiel. Nalodíte sa v Harvey Bay, a loď vás prepraví na ostrov. Máte so sebou len stan, plavky a pár igelitových tašiek s potravinami na 2-4 dni. A vodu!!! Ostrov je absolútna divočina, kde prístup k pitnej vode je obmedzený na jediný vodovodný kohútik nachádzajúci sa na začiatku 70 km dlhej pláže na východnej strane ostrova !!! Hoops, pardon – ešte treba spomenúť všadeprenikajúcu Coca Colu, ktorú možno zakúpiť v jedinom obchode osady Eurong. (môžte si urobiť predstavu o cene:-))

Akonáhle vyrazíte z lode do stredu ostrova po chvíli šliapete na brzdy. Narazíte na duny. Po celom, asi 90 km dlhom, ostrove sa dá jazdiť rýchlosťou maximálne 10-20 km/h. Pýtate sa - ako sa dá ostrov preskúmať za 3 dni?? Nie je to v skutočnosti až taký problém, pretože turisticky bezpečná a prístupná je vlastne len východná časť a južný stred ostrova. Ostatné časti sú kvôli pohyblivým pieskom a ťažko zjazdným tratiam príliš rizikové i pre terénne vozidlá. Jazdíte vlastne len po jednosmernej dvojkoľaji piesočnej cesty vinúcej sa kľukato v eukalyptových lesoch ostrova. Ak sa strenete s protiidúcim vozidlom – problém ! - niekto musí nabok, alebo zaradiť spiatočku...

Je to unikátne dobrodružstvo po každej stránke. Ako spíte? Myslíte si, že na ostrove sú hotely? Kdeže! Spíte 100m od príboja, v stane rozloženom hneď za tamtou piesočnou dunou. Elektrické lampy? Načo? Svieti predsa nádherný mesiac! Variť? Na to naozaj nie sú možnosti, pokiaľ si len neprinesiete sporák na tuhý lieh... Zopár rýchlych zahryznutí do arašidovým maslom natretého chleba (ak sa vôbec to, čo vyrábajú Ozíci dá nazvať chlebom :-)), pár dúškov vody a potom... No, nie je to zlý nápad, vziať si so sebou 10 L sladkého bieleho vína za 10,- AUD. Ono to má potom taký nostalgicko - meditačný podtón, keď si sadnete o polnoci na pláži s pohárom vína, teplé more vám omýva chodidlá, vietor vám hudie o krátkosti chvíle a mesiac kreslí chaotické planktónové štruktúry na vrcholcoch spenených vĺn...

Samozrejme, ostrov má aj svoje zradnejšie stránky. Nie sú nimi len nebezpečné duny a pohyblivé piesky. Žije tu divoký pes – dingo – najväčší predstaviteľ zvieracej ríše na ostrove. Kedysi hojne populačne zastúpený, dnes do určitej miery obávaný a zničený v dôsledku krutého konfliktu s postupujúcou civilizáciou. Pred niekoľkými rokmi došlo ku poľutovaniahodnej udalosti, ktorá mala zásadný vplyv na obrat verejnej mienky proti týmto v podstate neškodným zvieratám. V akejsi nestráženej chvíli divoký dingo napadol a usmrtil dieťa. V dôsledku toho bol vydaný príkaz na postupný odstrel týchto psov a dnes žijú dingovia hlavne v strede ostrova, ďaleko od jeho precivilizovanej východnej časti. Občas ich však môže prilákať pach zle zabezpečenej potravy – a v takých chvíľach môže byť dingo skutočne agresívny. Nám sa podarilo zahliadnuť ho len raz – na okraji lesa, keď ho pravdepodobne prilákal pach narýchlo pripravovanej večere...

Ako teda na to?

Jednoducho. Treba prísť do mestečka Harvey Bay, nachádzajúcom sa asi 300 km severne od Brisbane. Mesto je plné agentúr sprostredkovávajúcich pobyty na ostrove. V cene prenájmu 4WD Landcruisera na 3 dni vo výške 480,- AUD je zahrnuté nájomné terénneho vozidla (140,- per day), poplatok za oficiálne povolenie k pobytu na ostrove (30,- camping permit) a poistenie (32,- car rego). Agentúra vám dá tiež mapky - trasy, ktorých sa treba držať, kam ísť a čo je zaujímavé vidieť, prípadne vám tesne pred odchodom premietne film - ako vyprostiť zapadnuté vozidlo. Ak dorazíte do Harvey Bay na vlastnom aute môžete ho prenechať v areáli agentúry (namiesto vypožičaného automobilu), aby bolo chránené pred austrálskymi asociálmi:-) Ak máte vlastné terénne vozidlo, bude Vás výlet na ostrov stáť o 140,- AUD denne menej.

Samozrejme, potraviny a pohonné hmoty sú na Vašu zodpovednosť, k uvedenej cene teda prirátajte asi 30-35 austrálskych dolárov na účastníka. Ideálne je samozrejme podeliť sa o náklady. My sme boli štyria. Cena 3-dňového tripu vyšla na jedného z nás cca 170,- AUD - all including. Ak však chcete šetriť viac, môžte sa na recepcii ktoréhosi backpackerského hotela (ktorých je v meste plno) spýtať, či neorganizujú práve nejakú skupinku výletníkov, že sa radi pridáte... Videli sme skupiny 8-10 cestovateľov, ako sa tlačili na korbe starého vojenského vozidla a veselo sa natriasali dunami... Nuž, je to opäť otázka kompromisu medzi pohodlím a finančnými zdrojmi.

Čo treba na ostrove vidieť?

•  Jazerá !!!

Sladkovodné !!! Áno, nie je to preklep, na tomto piesočnom ostrove obklopeného morom sa nachádza asi 4-5 jazier so sladkou vodou (freshwater lakes). Najväčšie z nich, Lake MaKennzie sa nachádza uprostred ostrova a je obľúbených rekreačným miestom vari pre každého backpackera. Nepodarilo sa mi vypátrať príčinu tej sladkovodnosti... Domnievam sa však, že buď sú pod ostrovom bohaté zásoby sladkej vody (rezervoár uprostred oceána??) alebo má piesok, či nejaká geologická vrstva pod ostrovom, zaujímavú vlastnosť filtrovať minerály rozpustené v morskej vode. Nikto z domácich mi nevedel podať vysvetlenie. Faktom však je, že nielenže jazerá sú sladkovodné, ale i celá východná strana ostrova, čo je vlastne 70 km dlhá NEPRERUŠOVANÁ pláž, je priam posiatá výmoľmi (washouts) spôsobených slabšími, či silnejšími prameňmi SLADKEJ vody a tvoriaca nepríjemný zdroj prekvapení pri jazde rýchlosťou nad 50 km/h*... :-))

Komplet v štvorke pri Lake MacKenzie Silueta Indiánskej hlavy - jediného skalného útvaru na ostrove  Vrak 100-ročného parníka  Maheno na východnej pláži

•  Indian Head – Indiánska hlava.

Keď sa kpt. Cook plavil svojho času okolo pobrežia, všimol si podivnú vec – totiž z jedného bodu na ostrove sa dvíhal mohutný dym. Kpt. Cook vydal príkaz zakotviť a preskúmať, čo sa to tam deje. Ako vysvitlo, ohne na ostrove zapálili domorodí aboridžinci, ktorí chceli takýmto spôsobom odplašiť neželaných bielych votrelcov. Bohužiaľ, nemali ešte naštudovanú psychológiu európskych moreplavcov – dosiahli presne opačný účinok:-O Na počesť domácich obyvateľov však kpt. J. Cook nazval ono miesto, z ktorého sa dymilo Indiánskou hlavou. Dnes by ju možno nazval skôr Aboridžinskou hlavou.

Indiánska hlava je jediný kúsok pôdy čnejúci do asi 100 m výšky nad hladinou mora skalnatého pôvodu. Z jej vrcholca sa dá hodiny pozorovať tyrkysové more v hĺbke pod Vami – je tak neuveriteľne čisté, že bez problémov zahliadnete obrovské korytnačky vynárajúce sa pri nadýchnutí, mladé žraloky skúšajúce ulúpiť čo najväčšiu korysť, morských hadov, delfínov, raje a ktovieakých predstaviteľov morského života.

•  Maheno

Maheno je meno parníka – prehistorického svedka prvých pokusov o ovládnutie divočiny civilizáciou. Vrak sa nachádza asi v polovici ostrova – na polceste medzi Indiánskou hlavou a osadou Eurong. Už asi 100 rokov ho pomaly rozhlodáva zub času a zasúva jeho torzo do hlbín pieskov východnej pláže.

•  Champaigne pools - Šampanské bazény.

Nie, nie sú to bazény naplnené penivým pitným mokom. Šampanské bazény sú koralové útesy, ktoré sa pri prílive zapĺňajú vodou. V čase odlivu voda odteká – všetko to tu buble a pení a vytvára dojem podobný peneniu šampanského vína. Keď odliv opadne, v koralových ohradách zostane len voda vo výške asi 100-150 cm, veľmi obľúbené miesto na leňošenie hlavne pre rodiny s deťmi...

•  Rainbow Coloured Sands – Dúhovo zfarbené piesky

Dúhové piesky sa nachádzajú neďaleko Mohana. V podstate ide o zvláštne zafarbenie povrchu pieskových dún zapríčinené nezvyčajným chemickým zložením pieskovcových vrstiev – z diaľky možno obdivovať odtiene červených pieskov, zelených či hnedých, skutočne pôsobiace podivne v monotvárnej žlti pieskovcových dún.

•  Eli Creek – Eliášov potok

Eliášov potok sa nazýva najmohutnejší prameň sladkej vody na ostrove. Jeho prúd je tak silný, že aj 4WD Landroverom sme išli slimačím tempom, aby nás nestrhol so sebou. Za minútu ním pretečie údajne až 150 hl sladkej vody. Okolie potoka je preto obľúbeným miestom pre „čľapkanie sa“ – je tu vybudovaná drevená nadúrovňová pochodza v dĺžke asi 500 m a množstvo turistov trávi čas prechádzaním sa a kúpaním v neuveriteľne čistom, ale značne chladnom koryte potoka.



Frasier Island je unikátnym prírodným výtvorom a novou dimenziou dobrodružstva i pre samotných Austrálčanov. Mnoho z nich sa viackrát po rokoch vracia na ostrov aby tam strávil ďalšie 2-4 dni kochaním sa jeho krásami. Ak náhodou cestujete po Austrálii a máte obmedzený rozpočet – jednoznačne zaraďte Frasier Island na prvé miesto v plánovaných destináciách – uvidíte, že nikdy nebudete ľutovať.




* Landrover vydrží :-))




Príbehy z toho istého obdobia...

Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

Preprava kompou na Frasier Island. Jazda Landroverom po vnútrozemí Frasier Islandu. Jazda Landroverom po východnej pláži Frasier Islandu. Jazda Landroverom po východnej pláži Frasier Islandu.
Jazero MacKenzie - Frasier Island. Vrak parníka Mohano na Frasier Islande. Typické ráno na Frasier Islande. 70 km dlhá východná pláž Frasier Islandu.
Vrak parníka Mohano na Frasier Islande. Šampanské bazény na Frazier islande Vrak parníka Mohano na Frasier Islande. Jazero MacKenzie - Frasier Island.
Indiánska hlava - jediná skala na Frasier Islande. Lietadlá na pláži Frasier Islandu. Austrálsky farmár v akcii :-)  
Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
© XLuboš 2003