Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

Najimprovizovanejšie interview.

 
Apropos : Prečo sa Ježiš Kristus nenarodil v Austrálii? Pretože nájsť troch múdrych mužov v Austrálii by bolo ovela ťažšie ako jednu pannu.
[ 8 / 36 ]
 
Začiatkom druhého semestra som si povedal, že je čas naozaj seriózne sa pokúsiť získať slušný job. Uznajte, že človek so slušným vzdelaním, dvojročnou praxou v obore nemôže byť nadšený podradnými jobmi, aké tu Ozíci poskytujú overseas (zahraničným) študentom a všeobecne nerezidentom. Ozvala sa vo mne hrdosť!

Kúpil som si noviny - Sunday Morning Herald- a hľadal slušnú ponuku práce. Apropo - noviny nie sú ako noviny. Víkendové vydanie Sunday Morning Heraldu ma naozaj fascinovalo svojimi cca 390 (!) stranami formátu A4 a mal som pocit, že som si kúpil nie periodikum, ale dva diely Dumasových Mušketierov. A začal som hľadať. Vytipoval som si 14 inzerátov, ktoré som si trúfal získať, počnúc programátorom Visual Basicu až po Junior Office Assistant, napísal som žiadosti, odoslal a čakal. Čo myslíte, koľko odpovedí som dostal? Tri ! Všetko ospravedlňujúce sa, že možno nabudúce... Potvrdilo mi to teda správy od iných študentov, že získať tu slušný job je priam nemožné, pokiaľ nemáte vynikajúcu angličtinu, super kontakt na domáceho Ozíka alebo nepodvádzate s vízami, čo pre vás môže znamenať deportáciu do 24 hodín.

Jednu šancu som však predsa len nečakane dostal - kamoš Jaronátor mi dal tip na inzerát náhodne vyvesený na ulici v Rockdale, kde býval - firma hľadajúca programátorov. Bez vážneho úmyslu som poslal mail, vraj už som tu a vraj môžu ihneď zbaliť business, ak ma aspoň nepozvú na pohovor. Približne v tomto duchu. Asi sa zľakli :-)) a naozaj ma pozvali. Típek sa volal James Li, pôsobil na mňa dojmom akčného hrdinu z Ultra Force, Aziat približne v mojom veku, štyri roky aktívne pôsobiaci v oblasti I.T. - aké som mal šance na úspech, ja, improvizátor a beznádejný vedomostný simulant v kravate za 2 doláre?

Od začiatku bolo zrejmé, že šancu môžem dostať len ak budem improvizovať. James uviedol, že sú nová firma hľadajúca vývojárov webov na báze kontraktu - platba v závislosti od náročnosti projektu. Preferujú programátorov ASP, databáz, javascripty s vysokým dôrazom na grafiku (Flash). V skutočnosti som týchto nárokov v čase interview nespĺňal žiaden - mal som len základy HTML a vágnu predstavu, čo to je server-side a client-side scripting. Ale to mi nebránilo vyrobiť si a prezentovať falošný životopis a odporúčania. James ma však hneď odhadol - na otázku, ktorý je môj obľúbený grafický editor som odpovedal komickým "Dreamweaver", na otázku, či si môže prezrieť nejaké moje dielo publikované na internete som mu uviedol adresu, na ktorú som si náhodne spomenul a potom som tápal, a vymýšľal si, ako bol projekt zhotovený - no proste bola to zúfalá snaha nevzdať sa.

James bol však férový - povedal, že je to v poriadku, ak mu môžem do týždňa poslať akýkoľvek vzorový projekt. Uff, od toho dňa som nasledujúcich 14 dní len sedel doma za počítačom a učil sa javascripty a HTML. Po dvoch týždňoch som mu zaslal projekt, ktorý však len dokázal moju neskúsenosť a bol bodkou za mojím posledným pokusom o získanie zaujímavého jobu.

Získať odborný job v Austrálii je nesmierne ťažké - to vám potvrdí vari každý, kto bol v Austrálii ako študent a mohol pracovať 20 hodín. Takmer všetci zamestnávatelia a personálne agentúry majú dve základné požiadavky - možnosť pracovať na plný úväzok, čo znamená mať status austrálskeho rezidenta a mať vynikajúcu, takmer dokonalú angličtinu. No a to je pre 99,5% študentov nesplniteľné. Niektorí riskujú a obchádzajú prvú podmienku prehlásením, že majú status rezidenta, pretože ich príbuzný žije v Austrálii už 25 rokov a blá-blá-blá.... Riskujú však okamžitý deport a problémy s immigration office, ak ich náhodou niektorý dobroprajný kamoš udá na imigračnom úrade.

Prevažná väčšina prístupných jobov sú teda dosť podradné joby v oblasti stravovacích služieb, nemocníc, čistiacich prác, predaj v bufetoch a v ešte horšom prípade roznášanie letákov, kde vám platia za roznesenie 1000 letákov 16,- dolárov. Nepoznám nikoho, kto si tých pár bucks zarobil poctivo...


Príbehy z toho istého obdobia...

    Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

    (Žiadne podobné fotografie sa v databáze nenachádzajú..)
    Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
    © XLuboš 2003